MDM-31PSB
Manufacturer
Mfr. Part #
MDM-31PSB
EBEE Part #
9724903-MDM-31PSB-EB
Description
CONN MICRO-D PLUG 31POS PNL MNT
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetITT Cannon, LLC MDM-31PSB
Series83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions31
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)3A
TerminationSolder Cup
Color-
Number of Rows2
Voltage Rating-
Connector StyleD-Type, Micro-D
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Description
31 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector