MDM-25SSF
Manufacturer
Mfr. Part #
MDM-25SSF
EBEE Part #
9681035-MDM-25SSF-EB
Description
CONN MICRO-D RCPT 25POS PNL MNT
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetITT Cannon, LLC MDM-25SSF
Series83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesShielded
Base Product NumberMDM-2
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)3A
TerminationSolder Cup
Color-
Number of Rows2
Voltage Rating-
Connector StyleD-Type, Micro-D
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Description
25 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector