MDM-15SL2B
Manufacturer
Mfr. Part #
MDM-15SL2B
EBEE Part #
9643241-MDM-15SL2B-EB
Description
CONN MICRO-D RCPT 15POS PNL MNT
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetITT Cannon, LLC MDM-15SL2B
Series83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability Rating-
FeaturesShielded
MfrITT Cannon, LLC
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)3A
TerminationWire Leads
Color-
Number of Rows2
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Description
15 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector