MDM-15PSM2
Manufacturer
Mfr. Part #
MDM-15PSM2
EBEE Part #
9724892-MDM-15PSM2-EB
Description
CONN MICRO-D PLUG 15POS PNL MNT
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetITT Cannon, LLC MDM-15PSM2
Series83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability Rating-
FeaturesShielded
MfrITT Cannon, LLC
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)3A
TerminationSolder Cup
Color-
Number of Rows2
Voltage Rating-
Connector StyleD-Type, Micro-D
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Flange FeatureCable Side, Male Jackscrew (2-56)
Description
15 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector