| Mfr. Part # | MCM03005 |
| EBEE Part # | 10840089-MCM03005-EB |
| Customer # | |
| Datasheet | |
| EDA Models | |
| Description | TERM BLK 3P SPRING SIDE ENT 5.08 |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks | |
| Datasheet | Sauro Electronic Connectors MCM03005 | |
| Series | MCM | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Features | Interlocking (Side) | |
| Wire Gauge | 12-30 AWG | |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) | |
| Color | Green | |
| Housing Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 | |
| Voltage | 300 V | |
| Current | 16 A | |