MBS0.25SV250
Manufacturer
Mfr. Part #
MBS0.25SV250
EBEE Part #
7935193-MBS0.25SV250-EB
Description
GROUND BRAID TUBE 0.25"DIAX250'
Select All
CategoryCables, Wires - Management ,Grounding Braid, Straps
DatasheetTechflex MBS0.25SV250
SeriesMetal Braid
PackagingSpool
Part StatusActive
TypeTubular
Base Product NumberMBS0
Length250.0' (76.20m)
MaterialCopper, Silver Plated
Thickness-
Size, Supplied0.250" (6.35mm, 1/4") - Outer Dia
Wire Gauge - Ends36 AWG
Number of Carriers24
Description
Tubular Ground Braid 0.250" (6.35mm, 1/4") - Outer Dia X 250.0' (76.20m) 36 AWG