M80-7882001
Manufacturer
Mfr. Part #
M80-7882001
EBEE Part #
9850531-M80-7882001-EB
Description
CONN RCPT 20POS CRIMP 28-32AWG
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetHarwin Inc. M80-7882001
SeriesDatamate L-Tek
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle
Number of Positions20
Contact TypeFemale Socket
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeLocking Ramp
Features-
Base Product NumberM80-788
Wire Gauge28-32 AWG
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness11.8µin (0.30µm)
Pitch0.079" (2.00mm)
ColorBlack
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Cable TerminationCrimp
Wire TypeDiscrete
Description
20 Position Rectangular Receptacle Connector Crimp Gold 28-32 AWG