M80-5301605
Manufacturer
Mfr. Part #
M80-5301605
EBEE Part #
11621237-M80-5301605-EB
Description
DATAMATE J-TEK DIL MALE HORIZONT
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetHarwin Inc. M80-5301605
SeriesDatamate J-Tek
PackagingTube
Part StatusObsolete
Connector TypeHeader
Number of Positions16
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Fastening TypeThreaded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesKeying Slot, Mating Flange
Contact ShapeCircular
Base Product NumberM80-530
MfrHarwin Inc.
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialPhosphor Bronze
Applications-
Current Rating (Amps)-
TerminationSolder
StyleBoard to Cable/Wire
Number of Rows2
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
Number of Positions LoadedAll
ShroudingShrouded - 4 Wall
Contact Length - Mating-
Contact Length - Post0.118" (3.00mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.238" (6.05mm)
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Finish - PostGold
Insulation MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Insulation ColorBlack
Contact Finish Thickness - Post-
Mated Stacking Heights-
Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 16 position 0.079" (2.00mm)