M50-4804445
Manufacturer
Mfr. Part #
M50-4804445
EBEE Part #
7860028-M50-4804445-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN HEADER R/A 88POS 1.27MM
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
SeriesArcher M50
PackagingBulk
Part StatusObsolete
Connector TypeHeader
Number of Positions88
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Contact ShapeSquare
MfrHarwin Inc.
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialCopper Alloy
Applications-
Current Rating (Amps)1A
TerminationSolder
StyleBoard to Board
Number of Rows2
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
Row Spacing - Mating0.050" (1.27mm)
Number of Positions LoadedAll
ShroudingShrouded - 4 Wall
Contact Length - Mating-
Contact Length - Post0.083" (2.11mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.222" (5.65mm)
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Finish - PostGold
Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Insulation ColorBlack
Contact Finish Thickness - Post-
Mated Stacking Heights8.2mm
Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 88 position 0.050" (1.27mm)