M50-4800545
Manufacturer
Mfr. Part #
M50-4800545
EBEE Part #
7649987-M50-4800545-EB
Description
CONN HEADER R/A 10POS 1.27MM
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetHarwin Inc. M50-4800545
SeriesArcher M50
PackagingTube
Part StatusActive
Connector TypeHeader
Number of Positions10
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Contact ShapeSquare
Base Product NumberM50-480
MfrHarwin Inc.
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialCopper Alloy
Applications-
Current Rating (Amps)1A per Contact
TerminationSolder
StyleBoard to Board
Number of Rows2
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
Row Spacing - Mating0.050" (1.27mm)
Number of Positions LoadedAll
ShroudingShrouded - 4 Wall
Contact Length - Mating-
Contact Length - Post0.083" (2.11mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.222" (5.65mm)
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Finish - PostGold
Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Insulation ColorBlack
Contact Finish Thickness - Post-
Mated Stacking Heights-
Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.050" (1.27mm)