M50-3100745
Manufacturer
Mfr. Part #
M50-3100745
EBEE Part #
10246985-M50-3100745-EB
Description
CONN RCPT 14POS 0.05 GOLD SMD
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetHarwin Inc. M50-3100745
SeriesArcher M50
PackagingTube
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle
Number of Positions14
Contact TypeFemale Socket
Mounting TypeSurface Mount
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Contact ShapeSquare
Base Product NumberM50-310
MfrHarwin Inc.
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialPhosphor Bronze
ApplicationsGeneral Purpose, Medical, Telecommunications
Current Rating (Amps)1A
TerminationSolder
StyleBoard to Board or Cable
Number of Rows2
Voltage Rating250V
Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
Row Spacing - Mating0.050" (1.27mm)
Number of Positions LoadedAll
Contact Length - Post-
Insulation Height0.181" (4.60mm)
Contact Finish Thickness - MatingFlash
Contact Finish - Post-
Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Insulation ColorBlack
Contact Finish Thickness - Post-
Mated Stacking Heights5.5mm, 6.18mm
Description
14 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold