M50-1920005
Manufacturer
Mfr. Part #
M50-1920005
EBEE Part #
9918019-M50-1920005-EB
Description
CONN SHUNT 1.27MM RED
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Shunts, Jumpers
DatasheetHarwin Inc. M50-1920005
SeriesArcher M50
PackagingBag
Part StatusActive
TypeClosed Top
Material Flammability RatingUL94 V-0
Base Product NumberM50-192
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness1.00µin (0.025µm)
Current Rating (Amps)1A
Pitch0.050" (1.27mm)
ColorRed
Voltage Rating-
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
GenderFemale Sockets
Height0.118" (3.00mm)
Number of Positions or Pins (Grid)2 (1 x 2)
Description
2 (1 x 2) Position Shunt Connector Red Closed Top 0.050" (1.27mm) Gold