M22-2012246
Manufacturer
Mfr. Part #
M22-2012246
EBEE Part #
7852307-M22-2012246-EB
Description
CONN HEADER VERT 22POS 2MM
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetHarwin Inc. M22-2012246
SeriesM22
PackagingBulk
Part StatusObsolete
Connector TypeHeader, Cuttable
Number of Positions22
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Contact ShapeSquare
MfrHarwin Inc.
Contact Finish - MatingTin
Contact MaterialPhosphor Bronze
Applications-
Current Rating (Amps)1A per Contact
TerminationSolder
StyleBoard to Board
Number of Rows1
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating-
Number of Positions LoadedAll
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.138" (3.50mm)
Contact Length - Post0.134" (3.40mm)
Overall Contact Length0.331" (8.40mm)
Insulation Height0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Finish - PostTin
Insulation MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
Insulation ColorBlack
Contact Finish Thickness - Post-
Mated Stacking Heights5.9mm, 8.6mm
Description
Connector Header Through Hole 22 position 0.079" (2.00mm)