LP169NMO
Manufacturer
Mfr. Part #
LP169NMO
EBEE Part #
12304845-LP169NMO-EB
Customer #
EDA Models
Description
ANT BLACK NMO LOW PROFILE UNIT
Select All
CategoryRF and Wireless ,RF Antennas
Series-
PackagingBag
Part StatusActive
Mounting TypeMagnetic
Ingress Protection-
Features-
Applications-
TerminationNMO
Height (Max)3.750" (95.25mm)
Return Loss-10dB
Frequency Range167.68MHz ~ 170.32MHz
Gain2dBi
RF Family/Standard-
Frequency GroupVHF (f < 300MHz)
Frequency (Center/Band)169MHz
Antenna TypeDome
Number of Bands1
VSWR-
Power - Max60 W