Littelfuse SJ6016NTP
Manufacturer
Mfr. Part #
SJ6016NTP
EBEE Part #
E83614071
Package
TO-263(D2PAK)
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
75mA 30mA 600V TO-263(D2PAK) Thyristors (SCR)/Modules ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,Thyristors ,SCRs
DatasheetLittelfuse SJ6016NTP
RoHS
Operating Temperature-40℃~+150℃@(Tj)
Holding Current (Ih)75mA
Gate Trigger Current(Igt)30mA
RMS On-State Current(It (rms))16A
Peak Repetitive Off?State Voltage (Vdrm)600V
Peak non-repetitive surge current (Itsm@f)-
Gate Trigger Voltage (Vgt)1.5V
Voltage - On State (Vtm)1.6V