LF13WBRB-20PC
Manufacturer
Mfr. Part #
LF13WBRB-20PC
EBEE Part #
10909488-LF13WBRB-20PC-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN RCPT MALE 20POS SLDR CUP
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Circular Connectors ,Common Circular
SeriesLF
PackagingBag
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions20
Shell Size - Insert13
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureBulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Shell MaterialZinc Alloy
Shell FinishNickel
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Shell Size, MIL-
Ingress ProtectionIP67/IP68 - Dust Tight, Waterproof
ShieldingShielded
Primary MaterialMetal
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Insert MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
Base Product NumberLF13WBRB
MfrHirose Electric Co Ltd
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialCopper Alloy
ApplicationsIndustrial, Telecommunications
Current Rating (Amps)2A
TerminationCrimp
ColorSilver
Voltage Rating30VAC, 42VDC
Contact Finish Thickness - Mating-
Backshell Material, Plating-
Cable Opening-
Description
20 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp