LCMB50-8-E
Manufacturer
Mfr. Part #
LCMB50-8-E
EBEE Part #
10866955-LCMB50-8-E-EB
Description
CONN TERM RECT RING 50MM #M8
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminals ,Common Terminals
DatasheetPanduit Corp LCMB50-8-E
SeriesLCMB
PackagingBulk
Part StatusObsolete
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Features-
Base Product NumberLCMB
Contact MaterialCopper
Wire Gauge50mm²
Contact FinishTin
TerminationCrimp
Color-
Insulation Diameter-
Length - Overall2.472" (62.79mm)
Material - Insulation-
Terminal TypeFlat Sided, Tubular (Battery Lugs)
InsulationNon-Insulated
Stud/Tab SizeM8 Stud
Thickness0.098" (2.49mm)
Width - Outer Edges0.709" (18.00mm)
Description
Ring Terminal Connector M8 Stud Flat Sided, Tubular (Battery Lugs) 50mm² Crimp