| Mfr. Part # | L77TWD36W4S |
| EBEE Part # | 9727602-L77TWD36W4S-EB |
| Customer # | |
| Datasheet | |
| EDA Models | |
| Description | CONN D-SUB RCPT 36POS PNL MNT |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector | |
| Datasheet | Amphenol ICC (Commercial Products) L77TWD36W4S | |
| Series | TW | |
| Packaging | Bag | |
| Part Status | Active | |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets | |
| Number of Positions | 36 (32 + 4 Coax or Power) | |
| Contact Type | Signal and Coax or Power (Not Included) | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Ingress Protection | - | |
| Material Flammability Rating | - | |
| Features | - | |
| Base Product Number | L77TWD36 | |
| Mfr | Amphenol ICC (Commercial Products) | |
| Contact Material | Bronze | |
| Wire Gauge | - | |
| Contact Finish | Gold | |
| Contact Finish Thickness | 16.0µin (0.41µm) | |
| Current Rating (Amps) | 7.5A | |
| Termination | Solder Cup | |
| Color | Black | |
| Number of Rows | 3 | |
| Voltage Rating | 300V | |