| Mfr. Part # | L77TWB17W2SHCSV |
| EBEE Part # | 9740281-L77TWB17W2SHCSV-EB |
| EDA Models | |
| Description | CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SOLDER |
Please send RFQ , we will respond immediately.
| Type | Description | Select All |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector | |
| Datasheet | Amphenol ICC (Commercial Products) L77TWB17W2SHCSV | |
| Series | TW | |
| Number of Positions | 17 (15 + 2 Coax) | |
| Contact Type | Coax and Signal | |
| Mounting Type | Panel Mount, Through Hole, Right Angle | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Ingress Protection | - | |
| Material Flammability Rating | - | |
| Features | - | |
| Base Product Number | L77TWB17 | |
| Mfr | Amphenol ICC (Commercial Products) | |
| Contact Material | Bronze | |
| Wire Gauge | - | |
| Contact Finish | Gold | |
| Contact Finish Thickness | 16.0µin (0.41µm) | |
| Current Rating (Amps) | - | |
| Termination | Solder | |
| Color | Black | |
| Number of Rows | 2 | |
| Voltage Rating | 300V | |
| Connector Style | D-Sub, Combo | |
| Shell Size, Connector Layout | 3 (DB, B) - 17W2 | |
| Flange Feature | Housing/Shell (Unthreaded) | |
| Shell Material, Finish | Steel, Tin Plated | |
| Backset Spacing | 0.406" (10.30mm) | |