L77TSCH37SOL2VF
Manufacturer
Mfr. Part #
L77TSCH37SOL2VF
EBEE Part #
9675786-L77TSCH37SOL2VF-EB
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS VERT SLDR
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (Commercial Products) L77TSCH37SOL2VF
SeriesTS
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Base Product NumberL77TSCH37
MfrAmphenol ICC (Commercial Products)
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating (Amps)5A
TerminationSolder
Color-
Number of Rows2
Voltage Rating600V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Flange FeatureBoard Side (4-40)
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Backset Spacing-
Contact FormStamped
Dielectric MaterialThermoplastic, Glass Filled
Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector