L77SDC37SOL2
Manufacturer
Mfr. Part #
L77SDC37SOL2
EBEE Part #
9655870-L77SDC37SOL2-EB
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS VERT SLDR
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (Commercial Products) L77SDC37SOL2
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Base Product NumberL77SDC37
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating (Amps)3A
Number of Rows2
Voltage Rating250V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector