L77SDA15SOL2
Manufacturer
Mfr. Part #
L77SDA15SOL2
EBEE Part #
9735068-L77SDA15SOL2-EB
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (Commercial Products) L77SDA15SOL2
SeriesSD
PackagingTray
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Base Product NumberL77SDA15
MfrAmphenol ICC (Commercial Products)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating (Amps)3A
TerminationSolder
ColorBlack
Number of Rows2
Voltage Rating250V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Backset Spacing-
Contact FormStamped
Dielectric MaterialThermoplastic, Glass Filled
Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector