L77DD50SOL2RM8
Manufacturer
Mfr. Part #
L77DD50SOL2RM8
EBEE Part #
9719165-L77DD50SOL2RM8-EB
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS VERT SLDR
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions50
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesBoard Lock
Base Product NumberL77DD50
Current Rating (Amps)7.5A
TerminationSolder
ColorBlack
Number of Rows3
Voltage Rating300V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Flange FeatureMating Side, Female Screwlock (4-40)
Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector