L77DCH37SAM4B
Manufacturer
Mfr. Part #
L77DCH37SAM4B
EBEE Part #
9725855-L77DCH37SAM4B-EB
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesMounting Brackets
Base Product NumberL77DCH37
Current Rating (Amps)7.5A
Number of Rows2
Voltage Rating300V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Flange FeatureBoard Side (4-40)
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Backset Spacing0.590" (14.99mm)
Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector