L77DCG37SOL2RM5
Manufacturer
Mfr. Part #
L77DCG37SOL2RM5
EBEE Part #
9714074-L77DCG37SOL2RM5-EB
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS VERT SLDR
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesBoard Lock
Base Product NumberL77DCG37
Current Rating (Amps)7.5A
Number of Rows2
Voltage Rating300V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Flange FeatureBoard Side (M3)
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Backset Spacing-
Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector