L77DC37STR063
Manufacturer
Mfr. Part #
L77DC37STR063
EBEE Part #
9716609-L77DC37STR063-EB
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS VERT SLDR
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Base Product NumberL77DC37
Current Rating (Amps)7.5A
TerminationSolder
ColorBlack
Number of Rows2
Voltage Rating300V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector