L77DC37SOL2VF
Manufacturer
Mfr. Part #
L77DC37SOL2VF
EBEE Part #
9712749-L77DC37SOL2VF-EB
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS VERT SLDR
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Base Product NumberL77DC37
Current Rating (Amps)7.5A
Number of Rows2
Voltage Rating300V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Flange FeatureMating Side, Female Screwlock (4-40)
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Backset Spacing-
Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector