L77DC37SC
Manufacturer
Mfr. Part #
L77DC37SC
EBEE Part #
9719616-L77DC37SC-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
SeriesD
PackagingTray
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Base Product NumberL77DC37
MfrAmphenol ICC (Commercial Products)
Contact MaterialBrass
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8.00µin (0.203µm)
Current Rating (Amps)7.5A
TerminationSolder
ColorBlack
Number of Rows2
Voltage Rating300V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Backset Spacing0.319" (8.10mm)
Contact FormMachined
Dielectric MaterialThermoplastic, Glass Filled
Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector