L77DB25S1AMNRM6
Manufacturer
Mfr. Part #
L77DB25S1AMNRM6
EBEE Part #
9704512-L77DB25S1AMNRM6-EB
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesBoard Lock, Mounting Brackets
Base Product NumberL77DB25
Current Rating (Amps)7.5A
Number of Rows2
Voltage Rating300V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Backset Spacing0.406" (10.30mm)
Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector