L77DB25S1AMN
Manufacturer
Mfr. Part #
L77DB25S1AMN
EBEE Part #
9702966-L77DB25S1AMN-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
SeriesD
PackagingTray
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesMounting Brackets
Base Product NumberL77DB25
MfrAmphenol ICC (Commercial Products)
Contact MaterialBrass
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8.00µin (0.203µm)
Current Rating (Amps)7.5A
TerminationSolder
ColorBlack
Number of Rows2
Voltage Rating300V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Backset Spacing0.406" (10.30mm)
Contact FormMachined
Dielectric MaterialThermoplastic, Glass Filled
Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector