L77DA15SOL2VF
Manufacturer
Mfr. Part #
L77DA15SOL2VF
EBEE Part #
9690656-L77DA15SOL2VF-EB
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Base Product NumberL77DA15
Current Rating (Amps)7.5A
TerminationSolder
ColorBlack
Number of Rows2
Voltage Rating300V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Flange FeatureMating Side, Female Screwlock (4-40)
Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector