L717SDDH50POL2RM8G
Manufacturer
Mfr. Part #
L717SDDH50POL2RM8G
EBEE Part #
9688959-L717SDDH50POL2RM8G-EB
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS VERT SLDR
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (Commercial Products) L717SDDH50POL2RM8G
SeriesSD
PackagingTray
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Base Product NumberL717SDDH50
MfrAmphenol ICC (Commercial Products)
Contact MaterialBrass
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating (Amps)3A
TerminationSolder
ColorBlack
Number of Rows3
Voltage Rating250V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Flange FeatureBoard Side (4-40); Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Backset Spacing-
Contact FormStamped
Dielectric MaterialThermoplastic, Glass Filled
Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector