L717DFD50PU
Manufacturer
Mfr. Part #
L717DFD50PU
EBEE Part #
9729961-L717DFD50PU-EB
Description
CONN D-SUB PLG 50POS PNL MT SLDR
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
SeriesDF
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
FeaturesGrounding Indents
Base Product NumberL717DFD50
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness20.0µin (0.51µm)
Current Rating (Amps)7.5A
TerminationSolder
ColorBlack
Number of Rows3
Voltage Rating300V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector