L717DFB25PC
Manufacturer
Mfr. Part #
L717DFB25PC
EBEE Part #
9719407-L717DFB25PC-EB
Description
CONN D-SUB PLG 25POS PNL MT SLDR
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
SeriesDF
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
FeaturesGrounding Indents
Base Product NumberL717DFB25
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness20.0µin (0.51µm)
Current Rating (Amps)7.5A
Number of Rows2
Voltage Rating300V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector