L717DFA15PU
Manufacturer
Mfr. Part #
L717DFA15PU
EBEE Part #
9690664-L717DFA15PU-EB
Description
CONN D-SUB PLG 15POS PNL MT SLDR
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
SeriesDF
PackagingTray
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGrounding Indents
Base Product NumberL717DFA15
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness20.0µin (0.51µm)
Current Rating (Amps)7.5A
Number of Rows2
Voltage Rating300V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Backset Spacing-
Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector