L717DCH37PV
Manufacturer
Mfr. Part #
L717DCH37PV
EBEE Part #
9708946-L717DCH37PV-EB
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS VERT SLDR
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
SeriesD
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGrounding Indents
Base Product NumberL717DCH37
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8.00µin (0.203µm)
Current Rating (Amps)7.5A
Number of Rows2
Voltage Rating300V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Flange FeatureBoard Side (4-40)
Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector