L17DPPK15JS
Manufacturer
Mfr. Part #
L17DPPK15JS
EBEE Part #
9747844-L17DPPK15JS-EB
Description
D SUB BACKSHELL
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (Commercial Products) L17DPPK15JS
SeriesL17
PackagingBag
Part StatusActive
Number of Positions15
ShieldingUnshielded
Primary MaterialPlastic
FeaturesMating Screws 4-40
Base Product NumberL17DPPK15
ColorBlack
Accessory TypeHinged Backshell
MaterialThermoplastic
Cable TypeRound
Compatible Shell SizeA
Compatible D-Sub Size(15pos and 26pos) and (15pos and 26Pos)
Cable Exit180°
Plating-
HardwareAssembly Hardware, Cable Clamp
Description
15 Position Hinged Backshell Connector Black 180° Unshielded