KPTR2E14-12S
Manufacturer
Mfr. Part #
KPTR2E14-12S
EBEE Part #
9074056-KPTR2E14-12S-EB
Description
CONN RCPT FMALE 12P GOLD SLD CUP
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Circular Connectors ,Common Circular
DatasheetITT Cannon, LLC KPTR2E14-12S
SeriesKPT
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureFlange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell MaterialAluminum Alloy
Shell FinishOlive Drab Cadmium
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Shell Size, MIL-
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shielding-
Primary MaterialMetal
Features-
Base Product NumberKPTR2
MfrITT Cannon, LLC
Contact Finish - MatingGold
Current Rating (Amps)7.5A, 13A
TerminationSolder Cup
ColorOlive Drab
Voltage Rating600VAC, 850VDC
Contact Finish Thickness - Mating50.0µin (1.27µm)
Description
12 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup