KPTR02E14-12P
Manufacturer
Mfr. Part #
KPTR02E14-12P
EBEE Part #
10906898-KPTR02E14-12P-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN RCPT MALE 12P GOLD SLDR CUP
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureFlange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell MaterialAluminum Alloy
Shell FinishOlive Drab Cadmium
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Base Product NumberKPTR0
MfrITT Cannon, LLC
Contact Finish - MatingGold
Current Rating (Amps)7.5A, 13A
TerminationSolder Cup
ColorOlive Drab
Voltage Rating600VAC, 850VDC
Contact Finish Thickness - Mating50.0µin (1.27µm)
Description
12 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup