KPT06P14-19S
Manufacturer
Mfr. Part #
KPT06P14-19S
EBEE Part #
12268366-KPT06P14-19S-EB
Description
CONN PLUG FMALE 19P GOLD SLD CUP
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Circular Connectors ,Common Circular
DatasheetITT Cannon, LLC KPT06P14-19S
SeriesKPT
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Mounting Feature-
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell MaterialAluminum Alloy
Shell FinishOlive Drab Cadmium
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Shell Size, MIL-
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shielding-
Primary MaterialMetal
FeaturesPotted
Base Product NumberKPT06
MfrITT Cannon, LLC
Contact Finish - MatingGold
Current Rating (Amps)7.5A
TerminationSolder Cup
ColorOlive Drab
Voltage Rating600VAC, 850VDC
Contact Finish Thickness - Mating50.0µin (1.27µm)
Description
19 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup