KPT02E24-61SWEW
Manufacturer
Mfr. Part #
KPT02E24-61SWEW
EBEE Part #
11223216-KPT02E24-61SWEW-EB
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD SLDR
DatasheetITT Cannon, LLC KPT02E24-61SWEW
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell MaterialAluminum Alloy
Shell FinishOlive Drab Cadmium
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Contact Finish - MatingGold
Current Rating (Amps)7.5A
TerminationSolder
ColorOlive Drab
Voltage Rating600VAC, 850VDC
Contact Finish Thickness - Mating50.0µin (1.27µm)
Description
61 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder