KPT02E20-41SWEW
Manufacturer
Mfr. Part #
KPT02E20-41SWEW
EBEE Part #
11151507-KPT02E20-41SWEW-EB
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD SLDR
DatasheetITT Cannon, LLC KPT02E20-41SWEW
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Mounting FeatureFlange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell MaterialAluminum Alloy
Shell FinishOlive Drab Cadmium
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Base Product NumberKPT02
MfrITT Cannon, LLC
Contact Finish - MatingGold
Current Rating (Amps)7.5A
TerminationSolder
ColorOlive Drab
Voltage Rating600VAC, 850VDC
Contact Finish Thickness - Mating50.0µin (1.27µm)
Description
41 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder