KPT02E20-39PEW
Manufacturer
Mfr. Part #
KPT02E20-39PEW
EBEE Part #
11247621-KPT02E20-39PEW-EB
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD SOLDER
DatasheetITT Cannon, LLC KPT02E20-39PEW
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell MaterialAluminum Alloy
Shell FinishOlive Drab Cadmium
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Contact Finish - MatingGold
Current Rating (Amps)7.5A, 13A
TerminationSolder
ColorOlive Drab
Voltage Rating600VAC, 850VDC
Contact Finish Thickness - Mating50.0µin (1.27µm)
Description
39 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder