KPT02E18-32PEW
Manufacturer
Mfr. Part #
KPT02E18-32PEW
EBEE Part #
11226168-KPT02E18-32PEW-EB
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD SOLDER
DatasheetITT Cannon, LLC KPT02E18-32PEW
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell MaterialAluminum Alloy
Shell FinishOlive Drab Cadmium
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Contact Finish - MatingGold
Current Rating (Amps)7.5A
TerminationSolder
ColorOlive Drab
Voltage Rating600VAC, 850VDC
Contact Finish Thickness - Mating50.0µin (1.27µm)
Description
32 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder