KPT02E16-26SWEW
Manufacturer
Mfr. Part #
KPT02E16-26SWEW
EBEE Part #
10948766-KPT02E16-26SWEW-EB
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD SLDR
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Circular Connectors ,Common Circular
DatasheetITT Cannon, LLC KPT02E16-26SWEW
SeriesKPT
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Mounting FeatureFlange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell MaterialAluminum Alloy
Shell FinishOlive Drab Cadmium
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Shell Size, MIL-
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shielding-
Primary MaterialMetal
Features-
Base Product NumberKPT02
MfrITT Cannon, LLC
Contact Finish - MatingGold
Current Rating (Amps)7.5A
TerminationSolder
ColorOlive Drab
Voltage Rating600VAC, 850VDC
Contact Finish Thickness - Mating50.0µin (1.27µm)
Description
26 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder