KPT02E14-18PEW
Manufacturer
Mfr. Part #
KPT02E14-18PEW
EBEE Part #
11139869-KPT02E14-18PEW-EB
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD SOLDER
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Circular Connectors ,Common Circular
DatasheetITT Cannon, LLC KPT02E14-18PEW
SeriesKPT
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Mounting FeatureFlange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell MaterialAluminum Alloy
Shell FinishOlive Drab Cadmium
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Shell Size, MIL-
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shielding-
Primary MaterialMetal
Features-
Base Product NumberKPT02
MfrITT Cannon, LLC
Contact Finish - MatingGold
Current Rating (Amps)7.5A
TerminationSolder
ColorOlive Drab
Voltage Rating600VAC, 850VDC
Contact Finish Thickness - Mating50.0µin (1.27µm)
Description
18 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder