KPSE08F16-26S
Manufacturer
Mfr. Part #
KPSE08F16-26S
EBEE Part #
8994722-KPSE08F16-26S-EB
Description
26482 - STYLE SERIES I & MIL BAT
DatasheetITT Cannon, LLC KPSE08F16-26S
SeriesKPSE
PackagingBag
Part StatusActive
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
Mounting Feature-
Shell FinishOlive Drab Cadmium
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Primary MaterialMetal
FeaturesStrain Relief
MfrITT Cannon, LLC
Contact Finish - MatingGold
Current Rating (Amps)7.5A
TerminationCrimp
ColorOlive Drab
Voltage Rating600VAC, 850VDC
Contact Finish Thickness - Mating50.0µin (1.27µm)
Description
26 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp