KPSE08E12-10P
Manufacturer
Mfr. Part #
KPSE08E12-10P
EBEE Part #
11246679-KPSE08E12-10P-EB
Description
CONN PLUG MALE 10POS GOLD CRIMP
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Circular Connectors ,Common Circular
DatasheetITT Cannon, LLC KPSE08E12-10P
SeriesKPSE
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
Mounting Feature-
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell MaterialAluminum Alloy
Shell FinishOlive Drab Cadmium
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Shell Size, MIL-
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shielding-
Primary MaterialMetal
FeaturesBackshell
Base Product NumberKPSE
MfrITT Cannon, LLC
Contact Finish - MatingGold
Current Rating (Amps)7.5A
TerminationCrimp
ColorOlive Drab
Voltage Rating600VAC, 850VDC
Contact Finish Thickness - Mating50.0µin (1.27µm)
Description
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp