KPSE00E14-12P
Manufacturer
Mfr. Part #
KPSE00E14-12P
EBEE Part #
9090803-KPSE00E14-12P-EB
Description
CONN RCPT MALE 12POS GOLD CRIMP
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Circular Connectors ,Common Circular
DatasheetITT Cannon, LLC KPSE00E14-12P
SeriesKPSE
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureFlange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell MaterialAluminum Alloy
Shell FinishOlive Drab Cadmium
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Shell Size, MIL-
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shielding-
Primary MaterialMetal
FeaturesBackshell
Base Product NumberKPSE
MfrITT Cannon, LLC
Contact Finish - MatingGold
Current Rating (Amps)7.5A, 13A
TerminationCrimp
ColorOlive Drab
Voltage Rating600VAC, 850VDC
Contact Finish Thickness - Mating50.0µin (1.27µm)
Description
12 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp