K32B0C-P14LFD0-7500
Manufacturer
Mfr. Part #
K32B0C-P14LFD0-7500
EBEE Part #
11329068-K32B0C-P14LFD0-7500-EB
Description
ODU MINI-SNAP SERIES B IN-LINE R
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Circular Connectors ,Common Circular
DatasheetODU K32B0C-P14LFD0-7500
SeriesODU MINI-SNAP® B
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert2
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Mounting Feature-
Fastening TypePush-Pull
Orientation0
Shell MaterialCopper Alloy
Shell FinishChrome
Operating Temperature-40°C ~ 120°C
Shell Size, MIL-
Ingress ProtectionIP68 - Dust Tight, Waterproof
ShieldingUnshielded
Primary MaterialMetal
Material Flammability Rating-
FeaturesBackshell
Insert MaterialPolyetheretherketone (PEEK)
MfrODU
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialCopper Alloy
ApplicationsIndustrial, Medical, Military, Testing Equipment & Measurement
Current Rating (Amps)6A
TerminationSolder Cup
ColorSilver
Voltage Rating-
Contact Finish Thickness - Mating-
Backshell Material, PlatingCopper Alloy, Chrome
Cable Opening0.276" ~ 0.295" (7.00mm ~ 7.50mm)
Description
14 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup